خاطرات شهدا

آبان ماه جبهه ها

نیمه دوم ماه


 مروری بر آنچه که در ماه آبان در دوران هشت سال دفاع مقدر در جبهه های حق علیه باطل اتفاق افتاد.

 

یاد ایام، آبان ماه جبهه ها

۱۹آبان

انعقاد قرارداد تسلیحاتی یک میلیارد دلاری میان عراق و فرانسه در جریان جنگ سال  ۱۳۶۰

دولت فرانسه از ابتدای شروع جنگ، حمایت وسیع و همه جانبه‌ای از عراق به عمل می‌آورد و در طول جنگ، این حمایت ابعاد وسیع‌تری یافت. در این میان، فرانسه از اعطای هرگونه کمک و وام برای خریدهای تسلیحاتی عراق فـروگـذار نمی‌کـرد به طـوری که طی سال‌های بعد، دولت فرانسه حدود پنج میلیارد دلاز وام دیگر در اختیار بغداد گذاشت و به این ترتیب به بزرگترین شریک اروپایی عراق تبدیل شد. این اقدامات در حالی بود که پاریس همواره از پرداخت بدهی یک میلیارد دلاری خود به جمهوری اسلامی ایران طفره می‌رفت.

۲۴آبان

نفوذ مجدد دشمن بعثی در سوسنگرد  سال۱۳۵۹

آغاز عملیات نامنظم فتح۳ در منطقه دهوک توسط سپاه پاسداران سال ۱۳۶۵

عملیات چریکی و نامنظم فتح۳ در منطقه زاخو و دهوک در عمق۳۰۰ کیلومتری شمال عراق و با هدف انهدام مراکز اقتصادی و نظامی دشمن توسط نیروهای سپاهی و مبارزان کرد عراقی انجام گـرفت. در این عملیات که در دو مرحله صورت گرفت علاوه بر انهدام مقر لشکر۳۸ عراق و انهدام مراکز دولتی، سوخت، جایگاه‌های بنزین و انهدام تعدادی تانک و خودرو نظامی، بیش از۵۰۰ نفر از نیروهای دشمن کشته و زخمی شدند.

۲۵آبان

شهادت مدافعان سوسنگرد در نبرد با دشمن متجاوز بعثی سال ۱۳۵۹

عملیات دفاعی رزمندگان اسلام در برابر نیروهای متجاوز عراقی در حراست از شهر سوسنگرد، تنها به مدد دویست نفر از پاسداران، بسیجیان و شماری از اهالی شهر، با سلاح‌های سبک صورت گرفت. در این عملیات، رزمندگان دلیر ایرانی، به فرماندهی شهید دکتر مصطفی چمران، سرسختانه و  شجاعانه در برابر هجوم تانک‌های دشمن و در زیر گلوله باران توپخانه آنان مقاومت کردند، تا این که شهر را از محاصره بعثی‌ها خارج نمودند. این موفقیت بزرگ و تاریخی در حالی به دست آمد که مدافعان مسلمان شهر سوسنگرد، بسیاری از یاران خود را از دست داده و سه روز متوالی بدون آب و غذا و مهمات جنگی، مانده بودند.

عملیات نامنظم ظفر۳، در منطقه دربندیخان توسط سپاه سال۱۳۶۶

 

۲۶آبان

عملیات سوسنگرد۲ در سوسنگرد به طور مشترک بین سپاه و ارتش سال ۱۳۵۹

شهادت سرلشکر پاسدار«مهدی زین‌الدین» فرمانده لشکر۱۷ علی‌بن‌ابی‌طالب(ع)سال ۱۳۶۳

سردار رشید اسلام، شهید مهدی زین‌الدین در سال۱۳۳۸ش در خرم‌آباد لرستان و در یک خانواده مذهبی به دنیا آمد. دوران تحصیلات متوسطه را که مصادف با تبعید شهید آیت‌الله سیداسدالله مدنی به خرم‌آباد بود در جوار پرفیض ایشان پشت سر گذاشت. علاقه متقابل آیت‌الله مدنی به مهدی زین‌الدین موجب شد که او بیشتر اوقات را در کنار آن عالم فرزانه سپری کند. مهدی در سال۱۳۵۶ رتبه چهارم شرکت کنندگان کنکور سراسری از دانشگاه شیراز را اخذ نمود. خانواده شهید زین‌الدین در اوایل انقلاب اسلامی به شهرستان قم مهاجرت کردند. شهید زین‌الدین پس از انقلاب اسـلامی فعالیت‌های خـود را از جهـاد سازندگی شروع کرد و سپس به عضویت رسمی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درآمد. وی در آزادسازی کردستان از سیطره ضدانقلاب، فعالیت‌های فراوانی به عمل آورد و پس از شروع جنگ تحمیلی مسۆولیت‌های مختلفی به عهده گرفته و تا زمان شهادتش، در عملیات‌های متعددی شرکت نمود، تا اینکه به سبب لیاقت توصیف ناپذیرش مفتخر به فرماندهی لشکر۱۷ علی‌بن‌ابی‌طالب(ع) قم گردید. سرانجام سردار مهدی زین‌الدین به همراه برادرش مجید، در یکی از مناطق کردستان از سوی ضدانقلاب شربت شهادت نوشیدند و پس از تشییعی باشکوه در گلزار شهدای قم در کنار هم به خاک سپرده شدند.


منبع: تقویم دفاع مقدس، سبکبالان، پایگاه اطلاعرسانی تخصصی دفاع مقدس

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا