خاطرات شهدا

آبان ماه جبهه ها

نیمه اول ماه


مروری بر آنچه که در ماه آبان در دوران هشت سال دفاع مقدر در جبهه های حق علیه باطل اتفاق افتاد.


دفاع مقدس

۸آبان

*شهادت دانش آموز بسیجی «محمدحسین فهمیده»سال  ۱۳۵۹

شهید محمدحسین فهمیده در اردیبهشت۱۳۴۶ش در شهر مقدس قم به دنیا آمد. وی در دوران تحصیلات راهنمایی دچار تحولات عظیمی گردید و تأثیر فراوانی از انقلاب گرفت. محمدحسین، پس از پیروزی انقلاب و درپی حوادث کردستان، در سال۵۸ در دوازده سالگی عازم آن سامان شد ولی برادران کمیته او را به علت کوچکی سن باز گرداندند. وی در همان روزهای نخست جنگ تحمیلی تصمیم گرفت که به جبهه برود و با متجاوزان بعثی بجنگد. سرانجام محمدحسین علی رغم مخالفت‌های فراوان، خود را به جبهه جنوب رسانده و پس از تحمل سختی‌های بسیار به خرمشهر رفت. وقتی خرمشهر در محاصره نیروهای دشمن قرار گرفت، او مشاهده کرد که تانک‌های عراقی به طرف رزمندگان اسلام هجوم آورده‌اند. محمدحسین در حـالی که تعـدادی نارنجک به کمـرش بسته بود به طرف تانک‌ها حرکت کرد. او علی‌رغم اصابت گلوله به پایش، همچنان به پیش رفت و با کمک نارنجک‌ها، تانک اول را منفجر ساخت و خود، تکه‌تکه شد. انفجار تانک باعث وحشت قوای بعث گردید. پس از مدتی نیروهای اسلام سر رسیده و آن قسمت را از محاصره خارج می‌سازند و این چنین بود که نوجوانی شیردل، حماسه‌ای جاودان خلق کرد و الگویی برای همگان شد. حضرت امام خمینی(ره) درباره شهید محمدحسین فهمیده فرموده‌اند: «رهبر ما آن طفل دوازده ساله‌ای است که با قلب کوچک خود که ارزشش از صدها زبان و قلم بزرگتر است، با نارنجک خود را زیر تانک دشمن انداخت و آن را منهدم کرد و خود نیز شربت شهادت را نوشید». به این ترتیب، حسین و فداکاری و شجاعت او ماندگار گردید و بقای پیکر وی در جایگاه ابدی شهیدان، در بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

نفوذ دشمن بعثی به جزیره آبادان در آغاز جنگ تحمیلی سال ۱۳۵۹

عملیات نامنظم فتح۲ در منطقه دوکان در شمال شرقی عراق توسط سپاه پاسداران سال ۱۳۶۵

۹آبان

عملیات ذوالفقاریه در منطقه آبادان و عقب‌راندن دشمن از جزیره آبادان سال  ۱۳۵۹ 

صدور قطعنامه۵۴۰ شورای امنیت در پی حملات عراق به کشتی‌های تاری در خلیج‌فارس سال ۱۳۶۲

به دنبال حمله نیروی هوایی ارتش بعث عراق به کشتی‌های تجاری در خلیج‌فارس از سال۱۳۶۰، و نیز مختل کردن امنیت این منطقه در ادامه آن، قطعنامه شماره۵۴۰ شورای امنیت سازمان ملل در آخر اکتبر۱۹۸۳م برابر با نهم آبان۱۳۶۲ش صادر شد و حق کشتی‌رانی و بازرگانی آزاد در آب‌های بین‌المللی را مورد تأکید قرار داد و از همه کشورها خواست که آن را رعایت کنند. در این قطعنامه از دو طرف متخاصم خواسته شد که درگیری‌های خود را در خلیج‌فارس پایان داده و به تمامیت ارضی کشورهای ساحلی احترام بگذارند. در این قطعنامه همچنین از دو طرف خواسته بود که از هر اقدامی که صلح و امنیت بین‌المللی و همچنین حیات دریایی در منطقه خلیج‌فارس را در معرض مخاطره قرار می‌دهد خودداری ورزند. این قطعنامه در حالی صـادر شد که عـراق حلات خود را به پایانه و کشتی‌های نفتی ایران شدت بخشیده و بی‌توجه به منع سازمان ملل، به ناامنی منطقه می‌افزود. در قطعنامه۵۴۰ عناصر مثبتی وجود دارد از جمله: لزوم بررسی واقع بینانه جنگ، عدم اشـاره به قطعنامه‌های قبلی شورا، عدم اشاره به آتش‌بس یا خروج نیروها، اشاره به گزارش هیئت بازرسی، حمله به مناطق مسکونی و تلاش دبیرکل برای رسیدن به راه حلی کامل، عادلانه و شرافتمندانه و قابل قبول برای هر دو طرف. این، اولین قطعنامه‌ای بود که به اتفاق آرا به تصویب نرسید و دارای سه رأی ممتنع بود. هرچند این گمان می‌رود که صدور این قطعنامه، ناشی از گزارش هیئت اعزامی دبیرکل به منطقه باشد، ولی در واقع بیشتر از هر چیز، متأثر از عملیات والفجر۴ بود که اواخر مهرماه آن سال به اجرا درآمد و طی آن هفتصد کیلومتر مربع از منطقه عملیاتی به دست نیروهای اسلام افتاد.

دفاع مقدس

۱۰آبان

آغاز عملیات متوسط محرم سال ۱۳۶۱

بعد از عملیات رمضان در۲۳ تیرماه ۱۳۶۱، دشمن بعثی پی برده بود که ایران تلاش دارد که هرچه بیشتر خود را به شهر بصره نزدیک کند تا در موقع لزوم، گلوگاه عراق را از این نقطه بفشارد. بدین منظور، صدام تمامی امکانات اقتصادی و نظامی خود را به کار گرفت تا از این نقطه حساس دفاع کند. زمانی که ایران علی‌رغم نفوذ موفق به خاک عراق و بنا به مصلحت، اقدام به تثبیت وسیع اعلام کردند که ایران دیگر قادر نیست حمله‌ای صورت دهد. به دنبال آن از ایران خواسته شد که از حمله به عراق صرف نظر کرده و با پذیرفتن حالت نه جنگ و نه صلح، جنگ را از طریق مجامع بین‌المللی حل کند که در جواب به این موهومات، تصمیم به اجرای عملیات محرم گرفته شد. با فرا رسیدن ماه پیروزی خون بر شمشیر، شوری در جبهه‌ها در گرفت و نیروهای عراقی از وحشت حمله رزمندگان در ماه محرم، در آمادگی کامل به سر می‌بردند. عراق برای جلوگیری از عملیات احتمالی، طی پیامی از ایران خواست به خاطر ماه حرام، از جنگ خودداری شود، غافل از این که خودش در مـاه ذی‌حجـه کـه از ماه‌هـای حـرام محسوب می‌گردد حمله سراسریش را آغاز کرده بود. سرانجام لحظه موعود فرا رسید و عملیات محرم با رمز یا زینب(س) از تاریخ دهم آبان۶۱ در منطقه دهلران و عین خوش به وسعت۳۰۰ کیلومتر مربع، توسط نیروهای مشترک ارتش و سپاه با هدف آزادسازی ارتفاعات جنوب دهلران، خارج کردن شهرهای موسیان و دهلران از زیر آتش توپخانه و تهدید و دسترسی به امکانات داخل خاک عراق آغاز شد و تا۲۰ آبان طی سه مرحله ادامه یافت. دلیل انتخاب منطقه مورد نظر از آن جهت بود که دشمن برای جنگیدن در آن قسمت از خود علاقه‌ای نشان نداده و تلاش می‌کرد با بهره‌‌گیری از موشع برتر و حضور در ارتفاعات، برای همیشه آن را از آن خود نگاه دارد. نتایج عملیات محرم: تلفات نیروی انسانی دشمن:۳۴۰۰ نفر اسیر و۷۰۰۰ نفر کشته و زخمی؛ سایر نتایج: آزادسازی سلسله جبال حرین و منابع نفتی موسیان و بیات، همچنین حوضچه‌های نفتی زبیدات، تلمبه خانه و هفتاد حلقه چاه نفتی؛ خارج کردن جاده دهلـران- عین خوش به طول۱۰۰ کیلومتر از زیر دید و تیر دشمن و تأمین امنیت شهرهای موسیان، دهلران، پادگان عین خوش و دهکده‌های اطراف آن. تجهیزات و امکانات: تانک و نفربر:۲۶۰ دستگاه انهدامی،۱۵۰ دستگاه اغتنامی، هواپیما:۱۰فروند انهدامی، خودرو:۲۳۰ دستگاه انهدامی،۲۵۰ دستگاه اغتنامی و توپ۱۰۶م‌م:۵۱ قبضه اغتنامی و مقادیر زیادی سلاح‌های سبک. ۳- در دهم آبان۱۳۶۶ و در گرماگرم نبرد، وزیر وقت امور خارجه ایتالیا که ریاست شورای امنیت سازمان ملل را بر عهده داشت، طی یک میزگرد سیاسی تلویزیونی، عراق را آغازگر جنگ معرفی نمود و کوتاهی شورای امنیت را در برخورد با عراق برشمرد. وی در این میزگرد گفت: ایرانی‌ها حاضرند یک کمیسیون بین‌المللی، آغازگر جنگ را معرفی کند و هیچ تردیدی نیست که اولین حمله از سوی عراقی‌ها انجام شده است. این واقعیت که تحولات جنگ، تنها زمانی که صدور نفت به مخاطره افتاد. مورد توجه افکار عمومی قرار گرفت برای دنیای متمدن امروز، یک ننگ است.

اعتراف ایتالیا به متجاوز بودن عراق سال ۱۳۶۶


منبع:تقویم دفاع مقدس، سبکبالان، پایگاه اطلاعرسانی تخصصی دفاع مقدس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا