خاطرات شهدا

جانباز انقلاب

به بهانه درگذشت سردار جانباز حاج احمد قدیریان، یکی از چهره‌های خدوم انقلاب اسلامی که سالها به عنوان سرباز در خدمت ولایت به انجام وظیفه پرداخت، کتاب خاطرات و زندگی نامه ایشان انتشار یافت..


جانباز انقلاب

حاج احمد قدیریان در طول حیات خود مسئولیتهای گوناگونی را در نظام مقدس جمهوری اسلامی بر عهده گرفت. در ابتدا پس از پیروزی انقلاب در کنار شهید مفتح به آموزش نیروهای نظامی کمیته انقلاب اسلامی پرداخت و سپس توسط شهید قدوسی به معاونت اجرایی دادستانی کل انقلاب و دادسرای انقلاب تهران منصوب شد.

کتاب خاطرات حاج احمد قدیریان

نقش برجسته و برتر نیروهای مذهبی در جریان مبارزه علیه رژیم پهلوی و پیروزی انقلاب اسلامی، در مطالعات و تحقیقات پژوهشگران تاریخ معاصر ایران، به عنوان واقعیتی مسلم و انکارناپذیر پذیرفته شده است. بدین منظور مرکز اسناد انقلاب اسلامی در فاصله¬ی سالهای    ۱۳۷۳تا ۱۳۸۰طی ۱۷ جلسه به ضبط خاطرات مرحوم حاج احمد قدیریان همت گماشت. خاطرات آقای قدیریان از جنبه¬های مختلف دارای اهمیت است: اولا اوضاع سیاسی و اجتماعی دهه¬ی ۳۰ را ضمن بیان زندگینامه¬ی خود به خوبی توضیح داده است. ثانیا، چگونگی شکل گیری هیات های موتلفه و ارتباط این گروه با روحانیت و بخصوص مرجعیت صادقانه بیان شده است. ثالثا نقش بازار و بازاریان در جریان مبارزه علیه دستگاه پهلوی با دقت توسط راوی آورده شده است. رابعا وقایع پس از پیروزی انقلاب بخصوص فعالیتهای ضد انقلاب و در راس آنان منافقین و چگونگی برخورد با آنها توضیح داده شده است.

فصول کتاب

خاطرات در شش فصل تدوین شده است: ۱ – خانواده و سال‌های نوجوانی، ۲ – آشنایی با مسائل سیاسی، ۳ – آغاز مبارزات سیاسی، ۴ – پیروزی انقلاب اسلامی، ۵ – سازمان مجاهدین خلق (منافقین)، ۶ – مخالفت‌ گروه‌های معاند با نظام اسلامی. در پایان، گاهشمار زندگی احمد قدیریان، اسناد و تصاویر، فهرست مطالب، منابع و اعلام آمده است.

فصل اول: خانواده و سالهای نوجوانی

مرحوم حاج احمد قدیریان درفصل اول خاطرات خویش به خانواده (پدر و مادر، همسر و فرزندان) و تحصیلاتش پرداخته است. وی در معرفی خویش می گوید: اینجانب احمد قدیریان فرزند مرحوم شعبانعلی در سال ۱۳۱۳در محله پاچنار متولد شدم. پدرم فردی مومن و متدین بود. مادرم مرحوم زهرا یوسفیان خانه¬دار بود. ایشان هم بسیار مهربان و صمیمی بود. روزی نبود که ایشان قرآن نخوانند و نماز اول وقتش ترک نمی شد. حاج احمد در ادامه به تحصیلات خویش می پردازد. “در آن موقع پدر و مادرها کمتر می گذاشتند که بچه¬ها  درسهای بیشتر از شش کلاس یا دانشگاه بخوانند، چون در این مراکز فساد زیاد بود. من هم تا شش کلاس بیشتر درس نخواندم.”

فصل دوم:آشنایی با مسائل سیاسی

فصل دوم با عنوان «آشنایی با مسائل سیاسی » می‌باشد. در این فصل راوی به فعالیتها و حضورش در جلسات آیت¬ا… کاشانی در مسائل مربوط به ملی شدن نفت و همکاری با شهید نواب صفوی و چگونگی تشکیل گروه شیعیان پرداخته است. (ص۵۷-۳۵)

فصل سوم: آغاز مبارزات سیاسی

مرحوم قدیریان در این فصل به فعالیتهای سیاسی و مبارزاتی و فرهنگی خویش در دهه پنجاه و شصت می¬پردازد. در این فصل راوی خاطراتش را در ارتباط با انجمن های ایالتی و ولایتی، جمعیت موتلفه اسلامی،۱۵خرداد۴۲، همراهی با دکتر بهشتی در فعالیتهای فرهنگی و… بیان کرده است. وی هم¬زمان با آغاز نهضت امام خمینی و فعالیت و مبارزات جمعیت موتلفه¬ی اسلامی، در کنار سایر اعضای فعال این جمعیت در بسیاری از حوادث و فعالیتهای سیاسی آن دوران شرکت داشت. او در عین حالی که مسئولیت امور اجرایی هیاتهای موتلفه را بر عهده داشت، در تظاهرات و بویژه در چاپ و توزیع اعلامیه ها، اطلاعیه و سخنرانی¬های حضرت امام نقش یسیار موثری ایفا می کرد. مجموعه ی این فعالیتها باعث شده بود که ساواک بشدت به وی ظنین شده، پس از هر واقعه ای اورا جلب نماید. او بارها (۱۷بار) در این رابطه دستگیر و سپس آزاد شد. از آنجا که راوی در بسیاری موارد که پیرامون موضع یا فردی صحبت به میان آورده ،مستقیما حضور داشته، اظهاراتش می تواند ما را در شناخت هرچه بیشتر حوادث آن دوره آگاه نماید.(صص۱۳۸-۶۱)

فصل چهارم:پیروزی انقلاب اسلامی

ایشان در دوره ی انقلاب اسلامی وهم چنین پس از آن ،با کوله باری از تجربیات سیاسی ومبارزاتی توانست منشا خدمات واثراتی واقع شود.قدیریان در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی به عضویت کمیته استقبال از حضرت امام خمینی (ره) درآمد و در آخرین روزهای رژیم ستم شاهی نقش موثری در سرنگونی این رژیم و تصرف آخرین سنگرهای رژیم ستمشاهی ایفا کرد.

وی پس از پیروزی انقلاب به یاری محمد مفتح شتافت و مدتی مسئولیت آموزش نظامی کمیته انقلاب اسلامی منطقه چهار را به عهده گرفت. حاج احمد هم چنین با پیروزی انقلاب اسلامی ،در کنار شهید بهشتی قرار گرفت وبا تدبیر ایشان،توانست تمهیداتی را فراهم آورد که در صورت بروز کودتا علیه نظام نوپای جمهوری اسلامی ،آن را خنثی سازد.شرح خاطرات ایشان در این فصل شنیدنی وخواندنی است.حاج احمد قدیریان بعد از پیروزی انقلاب به دستور آیت‌الله بهشتی به عنوان معاون اجرایی آیت‌الله قدوسی در دادستان کل انقلاب مشغول به کار شد. در این زمان به همراه شهید لاجوردی نقش مؤثری در برخورد با گروه‌های معاند و ضد انقلاب ایفا کرد.

او به عنوان معاون اجرایی قدوسی، در اولین اقداماتش به عنوان معاونت اجرایی دادستانی، نقش فعالی در دستگیری و بازجویی از اعضای گروه فرقان داشت. مسئول اصلی پرونده گروه فرقان شهید لاجوردی بود و کارهای مربوط به این گروه زیر نظر معاونت اجرایی دادستانی، انجام می‌گرفت.

فعالیت قدیریان در مقابله با منافقین به قدری تاثیر گذار بود که توسط یکی از ایادی منافقین به نام “کاظم افجه‌ای “در زندان اوین ترور شد اما این ترور نافرجام بود.

(صص۱۵۳-۱۴۱)

فصل پنجم:سازمان مجاهدین خلق

در این فصل راوی به تفضیل به خاطرات خویش  از سازمان مجاهدین(منافقین) می پردازد.پیشینه وپیدایش سازمان،مواضع التقاطی واقدامات سازمان علیه نظام اسلامی ومقابله نظام با اعضای سازمان از مطالب خواندنی کتاب می باشد.

فصل ششم:مخالفت گروههای معاند با نظام اسلامی

حاج احمد قدیریان در فصل آخر کتاب خاطراتش به مخالفت گروههای معاندی چون: گروه فرقان،حزب توده،جبهه ی ملی،نهضت آزادی وانجمن حجتیه  با نظام جمهوری اسلامی می پردازد..(صص۲۲۰-۱۹۵)


منبع: مرکز اسناد انقلاب اسلامی  *محقق و پژوهشگر تاریخ و مدرس دانشگاه مصطفی جوان*

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا