زندگی نامهشهداء غیر ایرانی

شهید احمد اسماعیل یاسین + تصاویر+ فیلم

===================================

اسم: احمد اسماعیل یاسین 

لقب: شیخ احمد یاسین

مسوولیت: «جنبش مقاومت اسلامی» (حماس)

تاریخ تولد: ۱۳۱۷ ه.ش
ملیت – محل تولد: فلسطینی – روستای الجوره، سهرستان مجدل در جنوب نوار غزه
تاریخ شهادت: ۱۳۸۳/۱/۳ ه.ش
محل شهادت: غزه طول مدت حیات: ۶۶ سال

نحوه شهادت: درسحرگاه روز دوشنبه مورخه ۳/۱/۱۳۸۳ پس از اقامه نماز صبح در مسجد غزه در هنگام عزیمت به خانه با نظارت مستقیم شارون هدف سه موشک بالگرد رژیم صهیونیستی قرار گرفت.

===================================

زندگینامه

احمد اسماعیل یاسین در سال ۱۹۸۳ م (۱۳۱۷ ه.ش) در روستای الجوره از توابع شهرستان مجدل در جنوب نوار غزه دیده به جهان گشود. روستاى وى مانند بسیارى از روستاها و شهرک هاى دیگر در سال ۱۹۴۸ در اثرحملات نیروهاى یهودى (صهیونیستی) ویران شد و او به نوار غزه منتقل شد و درآنجا دوره دبیرستان خود را به پایان رساند. سه سال بیشتر نداشت که پدرش را از دست داد. او به همراه خانواده اش پس از جنگ ۱۳۲۷ به نوار غزه پناهنده شد.

احمد یاسین در جوانی در اثر یک حادثه فلج شد اما این حادثه وی را از فعالیت های اجتماعی و تحصیلی دور نکرد وى برغم فلج بودن ، به منظور تحصیل در دانشگاه “عین شمس” راهی قاهره شدو یک سال را در آنجا سپرى کرد و به عنوان معلم ادبیات عرب و تربیت اسلامی به کار مشغول شد در مساجد غزه به سخنرانی و تدریس پرداخت و به مشهورترین سخنرانان نوار غزه تبدیل شد.

او به دلیل نداشتن پول کافی مجبور شد تحصیل خود را نیمه تمام رها کند،اما پس از آن با اصولگراها در جماعت اخوان المسلمین آشنا شد. شیخ یاسین در دهه ۷۰ “مجمع اسلامی” را تاسیس کرد و خود رهبرى آن را برعهده گرفت. این سازمان به بسیج نظامی جوانان فلسطینی پرداخت . شیخ یاسین در آغاز دهه ۱۹۸۰ و در اوج انقلاب اسلامی ایران یک سازمان اصولگراى تندروتر به نام “مجدالمجاهدین” تاسیس کرد. وى در سال۱۹۸۴ بازداشت و به اتهام داشتن اسلحه و مواد منفجره به زندان محکوم شد. اشغال گران صهیونیست درسال ۱۳۶۲ ایشان رابه اتهام حمل سلاح و تشکیل گروهی نظامی دستگیر و پس از محاکمه به ۱۳ سال زندان محکوم کردند و در سال ۱۳۶۴ پس از یازده ماه اسارت در تبادل اسرا میان اشغال گران و جبهه خلق برای آزادی فلسطین آزاد شد.

او در سال ۱۳۶۶ به همراه گروهی از فعالان اسلام گرا «جنبش مقاومت اسلامی» (حماس) را در غزه بنیان نهاد. در شب ۲۹/۲/۱۳۶۸ میلادی مقامات اشغال گر صهیونیست او را به همراه ۱۰۰ نفر از حماس دستگیر کردند و در تاریخ ۲۶/۸/۱۳۷۰ دادگاه نظامی رژیم صهیونیستی او را به حبس ابد و ۱۵ سال زندان محکوم کرد. شیخ علاوه بر معلولیت جسمی از بیماری های گوناگونی رنج می برد از جمله از نابینائی چشم راست و ضعف شدید چشم چپ، التهاب مزمن در گوش ها و حساسیت ریه ها و التهاب روده ها و معده بر اثر شکنجه نیروهای صهیونیست در زندان ها می توان نام برد شیخ احمد در روز چهارشنبه مورخه ۱۱/۸/۱۳۷۶ در توافقی که میان اردن(شاه حسین) و رژیم صهیونیستی بسته شد و در مقابل آزادی دو جاسوس صهیونیستی که در جریان ترور خالد مشعل رئیس دفتر سیاسی حماس دستگیر شده بودند آزاد شد. پس از آزادی از زندان اسرائیل، وی به عنوان یک نماد مقاومت فلسطین شهرت یافت. وی هرگز صلح بین اسرائیل و فلسطینیان را نپذیرفت و تا پایان بر این دیدگاه که سرزمین فلسطین به طور کامل باید در حاکمیت فلسطینیان مسلمان باشد اصرار ورزید.

در سال ۲۰۰۳، وی از اجلاس عقبه که با شرکت رییس جمهوری آمریکا و نخست وزیران اسرائیل و تشکیلات خودگردان فلسطینی به منظور به جریان انداختن روند صلح مورد حمایت ایالات متحده – موسوم به نقشه راه صلح – برگزار شده بود به شدت انتقاد کرد.

با اینهمه، گروه حماس، مانند چند سازمان دیگر فلسطینی، پس از شروع روند جدید مذاکرات با آتش بس موقت در حملات علیه اسرائیل موافقت کرد اما پس از آنکه نیروهای اسرائیلی در ماه ژوئیه سال ۱۳۸۱ دو تن از رهبران حماس را به تلافی بمب گذاری منجر به کشته شدن ۲۱ نفر در بیت المقدس کشتند، آتش بس حماس نیز خاتمه یافت.

در عین حال، این جنبش با ارایه کمک مالی به فلسطینیانی که در جریان دور جدید انتفاضه با مشکل مواجه می شدند توانست بر میزان حمایت مردمی از خود بیافزاید.

در این راستا، حماس صندوق های خیریه متعددی تاسیس کرد و به ایجاد مدارس و درمانگاه های رایگان برای خانواده های نیازمند فلسطینی ساکن باریکه غزه و سایر مناطق فلسطینی نشین مبادرت ورزید.

تلاش تشکیلات خودگردان برای محدود کردن فعالیت شیخ احمد با مقاومت شدید حامیان وی مواجه بود و در دسامبر سال ۱۳۷۹، هنگامی که تشکیلات خودگردان در صدد برآمد به حبس خانگی رهبر حماس مبادرت ورزند، یک نفر در درگیری بین ماموران فلسطینی و حامیان حماس کشته شد.

در ژوتن سال ۲۰۰۲ نیز تلاش دیگر پلیس فلسطینی برای محاصره خانه احمد یاسین به بروز خشونت در غزه منجر شد.

شیخ در تاریخ ۸/۲/۱۳۷۷ به مدت شش روز از ایران دیدن کردند وبا رهبر انقلاب، رئیس جمهور، دیدار و گفتگو داشتند او در پاسخ به تهدیدات اسرائیل گفت: این تهدیدات نشانگر ناکامی و شکست اسرائیل است و تازگی ندارد. سرانجام درسحرگاه روز دوشنبه مورخه ۳/۱/۱۳۸۳ پس از اقامه نماز صبح در مسجد غزه در هنگام عزیمت به خانه با نظارت مستقیم شارون هدف سه موشک بالگرد رژیم صهیونیستی قرار گرفت و در سن ۶۶ سالگی به دیدار دوست شتافت.

کپی با ذکر منبع “رسانه وب هشت و شهداء جهان اسلام”

برای دیدن تصاویر بیشتر روی تصویر زیر کلیک کنید

 

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن