زندگی نامهشهداء غیر ایرانی

شهید مصطفی مازح


اسم: مصطفی محمود مازح

شهرت: اولین شهید راه فرمان امام خمینی درمورد ارتداد سلمان رشدی

تاریخ ولادت: سوم محرم ۱۳۴۷
ملیت – محل تولد: لبنانی الاصل و متولد کوناکری پایتخت آفریقای جنوبی
تاریخ شهادت: ۱۳۶۸
محل شهادت: هتل «بورلی هاوس» واقع در منطقه «ساکس گاردنز پادینگتن» لندن

عمر: ۲۲ سال

مکان دفن: بقایای پیکر شهید مصطفی مازح هشت ماه در انگلستان باقی ماند و دولت انگلیس از بازگرداندن آن سر باز می‌زند. سرانجام این پیکر به جنوب لبنان منتقل گشت و در ۱۳۶۹ش در یکی از روستاهای جنوب لبنان دفن شد.

نحوه شهادت: مصطفی با شناسایی هتل محل اقامت سلمان رشدی، قصد اقامت ۴ روزه در آن هتل می‌کند. در روز سوم پس از آن‌که از یک زن خدمتکار درباره رفت و آمدهای سلمان رشدی سوالاتی می‌کند، مورد سوءظن قرار می‌گیرد و نیروهای امنیتی و اطلاعاتی انگلستان وارد هتل میشوند. به دلیل انفجار زودهنگام بمب موفق به اجرای فرمان امام نشد.


زندگینامه

در خانواده ای محروم متولد شد. بعلت فقر مجبور به مهاجرت به ساحل عاج و آنجا با عقاید اسلام آشنا شد. علاقه بسیاری به حضرت امام (ره) داشت.

در سال ۱۳۶۲ به لبنان سفر می کند. چندی بعد با دختر مومنه ای از جبل العامل عقد زناشویی می بندد. اما این عقد هرگز به ازدواج نمی انجامد چرا که شهید مازح پس از صدور حکم تاریخی حضرت امام (ره) در خصوص ارتداد و وجوب قتل این نویسنده مزدور شخصا کمر به اجرای آن بسته و پس از تهیه مقدمات لازم با همسر و خانواده و وابستگان خویش وداع و به لندن مهاجرت می کند.

تشابه ظاهری این شهید عزیز به غربی ها و تسلط کامل به زبان انگلیسی و کمی فرانسوی. چند عامل اصلی فریب خوردن مزدوران آموزش دیده دستگاه عریض و طویل امنیتی و حفاظتی انگلیسی می شود و نهایتا مصطفی به طبقه دوم ساختمان محل اختفای سلمان رشدی مرتد نفوذ می کند با توجه به اینکه سلمان رشدی در طبقه سوم ساختمان بود مصطفی خود را آماده اجرای عملیات می نماید.

مقادیر زیادی ماده شدید النفجار سی – چهار(c-4) را به خود بسته و روی آنها لباس معمولی خود را بر تن می کند به سمت طبقه فوقانی عازم می شود. اما گرمای موجود در ساختمان و حرارت ناشی از پوشش و تحرک زیاد مصطفی موجب عمل نمودن زودتر از موعد چاشنی و انفجار مواد منفجره قبل از رسیدن وی به رشدی مرتد میگردد.

هر چند به ظاهر افتخار نابودشدن عنصر خبیث دست پرورده نصیب مصطفی مازح نگردید اما خداوند بهترین و کاملترین مزد و پاداش وعده داده شده خود یعنی شهادت را به وی عطا فرمود. بقایای پیکر مطهر مصطفی هشت ماه در انگلستان باقی ماند تا سرانجام به جنوب لبنان منتقل گشت و در دوم رمضان ۱۳۶۹ هجری شمسی در یک از روستاهای جنوب لبنان دفن شد و حال گنبد کوچک بارگاهش و مزارش دارالشفای عاشقان وعارفان است.

فتوای امام خمینی؛ پایان زندگی رشدی

سال ۱۳۶۷ سلمان رشدی با کتابش، یک بار دیگر در ایران خبرساز شد. این بار اما، صحبت از کتابی بود که سراسر آن اهانت به پیامبر اسلام(ص) بود. کتاب توهین‌آمیز و ضداسلامی «آیات شیطانی» علاوه بر آنکه اعتراضات فراوانی در سراسر جهان برانگیخت، به زندگی آرام سلمان رشدی نیز پایان داد. یکی از درونمایه‌های اصلی داستان آیات شیطانی مبتنی بر افسانه دروغین «غرانیق» است که در برخی کتب از جمله تاریخ طبری ذکر شده و مسلمانان در طول تاریخ همواره آن را دروغین خوانده‌اند.

کمتر از یک ماه پس از انتشار آیات شیطانی، ورود و فروش آن در هند ممنوع شد. کشورهای بنگلادش، سودان، آفریقای جنوبی و سریلانکا نیز انتشار آن را ممنوع اعلام کردند.

اما این همه ماجرای اعتراض به نویسنده این کتاب سخیف و موهن نبود. امام خمینی رحمهالله‌علیه در ۲۵ بهمن ۱۳۶۷ بی آنکه نامی از نویسنده «آیات شیطانی» ببرند، فتوای ارتداد و اعدام سلمان رشدی و ناشران مطلع از آن را صادر فرمودند: «مولف کتاب آیات شیطانی که علیه اسلام و پیامبر و قرآن تنظیم و چاپ و منتشر شده است، همچنین ناشرین مطلع از محتوای آن محکوم به اعدام می‌باشند.»

در پیام امام(ره) همچنین تاکید شده بود: «از مسلمانان غیور می‌خواهم تا در هر نقطه که آنان را یافتند، سریعا آن‌ها را اعدام نمایند تا دیگر کسی جرأت نکند به مقدسات مسلمین توهین نماید و هر کس در این راه کشته شود شهید است ان‌شاءالله.»

صدور فتوای اعدام سلمان رشدی، زندگی او را وارونه ساخت و با اعلام آمادگی مسلمانان نقاط مختلف جهان، وزارت کشور انگلستان مسئولیت حفاظت از جان سلمان رشدی را بر عهده گرفت.

بازخوانی ماجرای شهادت

«مازح»، که حدود بیست ساله بود، در ساعت ۴۵/۲ دقیقه بعد از ظهر با انفجار بمبى که سه طبقه بالاتر و سقف هتل ۵ طبقه را ویران ساخت، در اتاقش کشته شد و تکه‏هاى بدنش بین طبقات سوم و چهارم پخش گردید.

شنبه پنجم اگوست ۱۹۸۹، چهاردهم مرداد ماه ۱۳۶۸، در حالی تنها چهار ماه و بیست روز از فتوای تاریخی روح خدا درباره حکم قتل سلمان رشدی مرتد می گذشت، خبری مهم در رسانه های جهان منتشر شد؛ تیتر خبر این بود:

رشدى، هدف بمب‏گذارى در هتل

متن خبر: دیروز یک گروه اسلامى در لبنان اعلام کرد تروریستى که روز پنجشنبه، براثر انفجار بمبى در حال سوار کردن آن در هتلى در غرب لندن بود از بین رفت، یکى از اعضاى آن‏ها بوده که در حال تدارک حمله‏اى به سلمان رشدى بوده است.

طى یادداشت دستنویسى که تحویل روزنامه النهار در بیروت گردید، «سازمان جهادگران اسلام» اعلام کرد که مسلمانان اکنون براى از دست دادن «غریب»، اولین شهیدى که به هنگام انجام مقدمات حمله علیه سلمان رشدى مرتد جان خود را از دست داد، سوگوارند و شهداى بعدى به این اهداف خواهند رسید.
گروه فوق‏الذکر در این بیانیه تاکید کرده است هر فردى، از جمله خانم تاچر، که از رمان «آیات شیطانى» از رشدى حمایت کند بهاى آن را خواهد پرداخت.

«اسکاتلند یارد» در حال تحقیق در این زمینه مى‏باشد. در حال حاضر، مشخص شده است که پنجشنبه بعد از ظهر دو بمب در هتل «بورلى هاوس» واقع در منطقه «ساکس گاردنز پادینگتن» منفجر گردیده است. تصور می‏شود که اولین بمب، به هنگام سوار کردن آن توسط تروریستى که معتقدند الجزایرى یا مراکشى مى‏باشد و بنام «مازح» ملقب است، منفجر گردید و انفجار دومین بمب، ۱۵ دقیقه بعد متعاقب انفجار اول صورت گرفته است.
بمب‏ها، در مجموع حاوى ۵ پوند مواد منفجره پلاستیک نظامى بوده است که احتمالاً از نوع «سمتکس» میباشد.
اطلاعات زیادى از مازح در دست نمی‏باشد، به جز اینکه چنین گمان مى‏رود که او با قایق وارد انگلستان شده و مواد منفجره را در کوله پشتى سبز رنگى حمل می‏کرده است. هیچ پاسپورتى از او در هتل به دست نیامده است.
به دلیل ویرانى ساختمان، بازرسى هتل توسط کارشناسان مختل گردیده است و بعید به نظر می‏رسد که اجزاى متلاشى شده بدن بمب گذار براى کالبد شکافى تا اواخر امروز به بیرون از هتل منتقل گردد.
«مازح»، که حدود بیست ساله بود، در ساعت ۴۵/۲ دقیقه بعد از ظهر با انفجار بمبى که سه طبقه بالاتر و سقف هتل ۵ طبقه را ویران ساخت، در اتاقش کشته شد و تکه‏هاى بدنش بین طبقات سوم و چهارم پخش گردید.
«مازح» با پرداخت ۳۹ پوند و ۵۰ پنس، یک اتاق یک تختى را روز سه شنبه در هتل رزرو کرد و قرار بود دیروز آنجا را ترک کند. آقاى «تونى گنوزو» مدیر هتل گفت که ابتدا نامبرده هتل را براى یک شب رزرو کرد، اما بعد با پرداخت نقدى صورت حسابش مدت اقامت خود را تمدید نمود. منبع: «روزنامه دیلى تلگراف» چاپ لندن

خبر فوق به عنوان سندى عینى، از میان دهها روزنامه و نشریه انگلیسى که تنها ساعاتى پس از به شهادت رسیدن طلبه شهادت‏ طلب «مصطفى مازح» نخستین شهید مسیر اجراى حکم تاریخى حضرت امام خمینى(ره) همگام با سایر مطبوعات و رسانه‏هاى جمعى کشورهاى غربى به انعکاس اخبار و جزئیات مربوط به این واقعه پرداختند، عرضه شد.

رسانه‏ هاى فراگیر غربى چنان با آب و تاب در این باره به ارایه تحلیل و القاى نظرات خاص خود مى‏پرداختند که موج خبرى آن تا چند ماه خوراک تبلیغاتى صهیونیسم را تامین مى‏نمود.

دامنه این موج که در واقع تحت تاثیر ارزش عمل قهرمانانه شهید مازح قرار داشت، از مبدأ لندن، مرزهاى جغرافیایى را در نوردید و به اقصى نقاط عالم رسید.

بد نیست از باب نمونه به قسمتهایى از مقاله نشریه «سانکى» چاپ توکیو تحت عنوان «سلمان رشدى، حالا…» که در روز چهارشنبه ۳۰ آگوست ۱۹۸۹ متشر گردید، نگاهى بیندازیم:
«آقاى کازواو ایشیگورو یک نویسنده ژاپنى تبعه انگلستان و دوست صمیمى سلمان رشدى مى‏باشد. ما وقتى از وى در مورد محل زندگى سلمان رشدى سؤال کردیم او در جواب گفت: من در این باره هیچ چیز نمى‏دانم. اگر هم اطلاع داشته باشم نمی‏توانم بگویم. به علت معتبر بودن حکم اعدام سلمان رشدى که از سوى خمینى صادر شده، اطرافیان سلمان رشدى در این مورد بسیار احتیاط می‏کنند.

سلمان رشدى به همراه همسرش تحت حفاظت امنیتى قرار دارند و هر چند هفته یک بار محل اقامت خود را تغییر مى‏دهند. همسر وى مى‏گوید طى مدت چهار ماه، ۵۶ بار محل زندگى خود را عوض کرده‏اند و گویا او از این طرز زندگى خسته شده و در حال حاضر جدا از شوهرش زندگى می‏کند.

هنوز در لندن کتابفروشى‏ هایى که «آیات شیطانى» را مى‏ فروشند، مورد حمله با مواد آتش زا قرار مى‏گیرند. اخیرا جریان انفجار یک بمب و مرگ یک مرد در هتلى در شهر لندن، موجب نگرانى اسکاتلند یارد، پلیس انگلستان، شد. چون پس از جریان مى‏گویند این نخستین شهید راه اعدام سلمان رشدى مى‏باشد.
پس از این جریان، نیروهاى امنیتى و ضد ترور براى حفظ جان رشدى، تدابیر سخت‏ترى اتخاذ کرده‏اند. پس از صدور حکم مذکور از سوى امام خمینى، انگلستان و ایران روابط خود را قطع کردند.»

این موج کم‏ سابقه خبرى تا هنگام تحویل بقایاى پیکر پاک شهید مازح به خانواده‏اش (هشت ماه پس از انفجار) و نیز برگزارى مراسم تدفین آن بزرگوار و مجالس یادبود و گرامیداشت نام و راهش ادامه داشت.
مثلاً «دیلى تلگراف» تقریبا ده ماه پس از شهادت مازح، همصدا با ده ها نشریه دیگر اروپایى، اخبار مربوط به مجالس بزرگداشت وى را با حساسیت عجیبى منتشر می ‏ساخت:

«ماه گذشته، حزب‏ الله تظاهراتى به خاطر مصطفى مازح، یکى از پیروانش، در جنوب بیروت ترتیب داد. این شخص طى یک ماموریت انتحارى در لندن به منظور کشتن سلمان رشدى بر اثر انفجار بمب تکه تکه شد.»(۵/۶/۱۹۹۰)

نکته عجیب و باور نکردنى اینجاست که خبر این واقعه بى‏سابقه در داخل کشورمان به عنوان قلب تپنده انقلاب اسلامى، تا هفت سال پس از وقوع آن، مسکوت نگاه داشته شد و پس از شکسته شدن این سکوت مرگبار توسط معدودى از نشریات اصولگرا، سایر مطبوعات و رسانه‏هاى جمعى و حتى صدا و سیماى ام‏القرى! به این سکوت ناموجه ادامه مى‏دهند.

خواب مادر قبل از شهادت فرزند
مادر شهید درباره خواب هایی که قبل از شهادت پسرش دیده است گفت: یک ماه قبل از شهادت مصطفی خواب دیدم که من مشغول حفر قبری برای او هستنم ولی جای آن مناسب نبود و یک شخصی آمد و جای مناسب قبر را به من نشان داد و درست بعد از گذشت یک ماه پیکر پسرم را در جای مورد نظر خاک کردم.
پدر شهید ادامه ادامه داد: با اینکه از زمان شهادت پسرم بیست سال می گذرد ولی هنوز خواب او را می بینم.
وی در پایان مصاحبه گفت: بعد از شهادت پسرم، ما به ایران دعوت شدیم و از تعامل ایرانی ها و حسن رفتار آنها نسبت به خود احساس غرور کردیم و از این که در شمار خانواده شهدا قرار گرفیتم ، افتخار می کنیم. ما هم چنین آیت الله ˈخامنه ایˈ رهبر معظم انقلاب اسلامی را زیارت و با ˈمحمود احمدی نژادˈ رییس جمهوری اسلامی ایران ملاقات کردیم.

وصیت نامه
وصیتنامه شهید که پس از ارتحال جانگداز حضرت امام خمینى(ره) نوشته شده است:

بسم‏ الله‏ الرحمن‏ الرحیم
تسلیت عرض مى‏کنم به اسلام، به رزمندگان اسلام، به مردم مظلوم و مستضعف، به مجاهدان در ایران و افغانستان و لبنان و فلسطین و به هر انسانى که در راه حق مجاهدت مى‏کند…این انسان مؤمن، جبار، شجاع، مخلص، براى اسلام خود، براى مردم خود، کسى بود که به ضمیر خود وفادار بود.

آرى پدر! این انقلاب از افتخارات او بود .این امام دوست داشتنى، خمینى بزرگ که رحمت و رضوان خدا بر او باد… آرى، آسمان هنوز براى این رهبر مخلص اشک مى‏ریزد. ملائکه در سوگ این امام ضجه و فریاد مى‏کنند… هرگز تو را فراموش نخواهیم کرد…همانا خورشید در آن روز خجالت زده شد و طلوع نکرد ؛ ماه نیز ذوب خواهد شد، هیچکس زندگى نخواهد کرد. هرگز هیچکس نخواهد خندید…هرگز روزهاى مقدس زندگى با تو را فراموش نخواهیم کرد…فرمانهاى تو را در هر زمان و مکان اجرا مى‏کنیم، شجاعت تو را در برابر دشمنان به یاد مى‏آوریم. در روز برگزارى نماز در قدس شریف، یاد تو را در جهان زنده مى‏کنیم. با یاد تو هر دولت و مرامى را که در مقابل اسلام بایستد، نابود مى‏کنیم.

سعادتمندند کسانى که تو را شناختند، کسانى که از راه تو پیروى کردند، کسانى که به کلام تو گوش فرا دادند و کسانى که به نام جمهورى اسلامى شما پرچم اسلام را برافراشتند. اى امام عزیز! همانا من با تو پیمان مى‏بندم که همیشه در راه روشن تو خواهم بود و تحت اوامر نایب برحقت امام سید على خامنه‏ اى در این راه باقى خواهم ماند. فرمان تو، اندیشه او اندیشه تو و آراى او همان آراى تو خواهد بود.

به درستى که تو شجاعت را به او آموختى و ما اکنون سرباز او هستیم و همانگونه که امر فرمودى بر این جمهورى اسلامى باقى خواهیم ماند. جمهورى اسلامى والایى که متعلق به حضرت مهدى(عج) ولی‏عصر و زمان است.

اى امام مهدى! آه اى آقاى من، اى فریادرس و نجات دهنده من، آیا نمى‏بینى چه حوادثى رخ مى‏دهد و چه شهدایى بر زمین مى‏افتند در حالى که دشمنان در حال آماده باش کامل هستند، تا چه زمانى اى آقاى من! تا چه زمانى مى‏توانیم در برابر دشمن ستمگر مقاومت کنیم؟! العجل العجل اى نجات دهنده ما برما رحم نما و به فریادمان رس… به نام این رهبر سفر کرده…به نام شهدا…به نام مجاهدین اسلام…

 

کپی با ذکر منبع “رسانه وب هشت و شهداء جهان اسلام”

برای دیدن تصاویر بیشتر روی تصویر زیر کلیک کنید

برای دیدن تصاویر بیشتر روی تصویر زیر کلیک کنید

 

۲ دیدگاه

  1. سلام عرض ادب و احترام. با آرزوی سلامتی سعادت و توفیقات شما، به استحضار می رسانم سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران جهت همکاری های فرهنگی هنری ( برگزاری نمایشگاهها نشستها گرامیداشتها و … با موضوع شهدا) در خدمتتان می باشد. تلفن ۲۲۲۱۲۳۹۲ و ۲۲۲۰۴۴۵۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا