اخبار

مزار شریف و چند نکته…

بسم رب الشهداء والصدیقین

چهارشنبه هجدهم فروردین ۱۳۹۵

سلامی دیگر

چند شب پیش بالاخره فیلم مزار شریف را دیدم، فیلم بسیار جالبی از لحاظ محتوا بود، ولی از لحاظ جلوه های ویژه خیلی خوب کار نکرده بودند، انگار که فیلم را میخواستند زود بسازند و سرهم کنند و وقت زیادی را روی جلوه های ویژه نگذاشته اند.

اما در مورد محتوای فیلم: با اینکه در برخی از قسمت ها جزئیات را مطرح نکردند ولی در کل محتوای خوبی داشت و به هنگام دیدن فیلم بر بیننده اش تاثیر خود را میگذارد.

برای کسانی که از ماجرای مزار شریف خبر و اطلاعی ندارند فیلمی بسیار هیجانی است به طوری که این افراد حس میکنند در تمام صحنه های فیلم حضور دارند. برای آن دسته از افرادی که از آن ماجرای غم انگیز خبر دارند(در زمان آن اتفاق بوده اند) فیلمی است دردناک که خاطرات گذشته را به یادشان می آورد بخصوص کسانی که در آن زمان در مناطق مرزی زندگی میکردند.

ولی ماجرای مزار شریف چه بود:

روز ۱۷ مرداد ۱۳۷۷ (۰۸ آگوست ۱۹۹۸) در کنسولگری ایران در مزار شریف به دنبال اشغال شهر توسط نیروهای طالبان رخ داد. در ابتدا شهادت هشت دیپلمات گزارش شد. مدتی بعد شهادت دو دیپلمات و یک روزنامه نگار دیگر نیز تایید شد. این کشتار توسط نیروهای سپاه صحابه، یک گروه سنی پاکستانی مرتبط با سرویس اطلاعات و امنیت پاکستان انجام شد.

شهداء این فاجعه آقایان ناصر ریگی، سرپرست سرکنسولگری ، محمد ناصر ناصری، کارشناس امور فرهنگی، نورالله نوروزی، کارشناس امور اقتصادی،رشید پاریاو فلاح، کارشناس امور کنسولی ، مجید نوری نیارکی، حسابدار ، کریم حیدریان، کارشناس امور کنسولی، محمد علی قیاسی، کارشناس امور کنسولی، حیدر علی باقری، مدیر تدارکات و مدیر داخلی ، محمود صارمی، مسئول دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران بودند.

انجام مانورهای نظامی گسترده ایران در امتداد مرز، باعث شد که طالبان به کشتار دیپلمات ها و خبرنگار ایرانی اعتراف کرده، اجساد شهدا را به جمهوری اسلامی ایران تحویل داده و با تشکیل کمیته حقیقت یاب سازمان ملل متحد موافقت نماید.

مقام معظم رهبری نیز در این زمینه پیامی صادر کرده و گفتند:” کشتار وسیع مردم غیر نظامی و به شهادت رسانیدن جوانان پاک و مومن ایرانی که در مشاغل سیاسی و خبری به انجام وظیفه مشغول بودند در نوع خود فاجعه ای بی نظیر بود که باید دولتها و ملتهای مسلمان رابه حرکت جدی در برابر این قوم متعصب و وحشی و بیگانه از تعالیم نورانی اسلام و بی خبر از قوانین عمومی جهان بر می انگیخت “.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا