خاطرات شهدا

نیمه دوم اسفند

اسفند ماه جبهه ها


آنچه در زیر می خوانید حوادثی است که درنیمه دوم اسفند ماه ،در جبهه های حق علیه باطل در برگه تاریخ ایران حک شده است .


نیمه دوم اسفند

۱۶، ۱۷ و۱۸  اسفند

برای این روز مناسبتی در تقویم جبهه ذخیره نشده است.

۱۹اسفند

شهادت سردار بزرگ خیبر سرلشکرپاسدار«حاج محمدابراهیم همت»(۱۳۶۲ ش)

شهید محمد ابراهیم همت در دوازدهم فروردین سال۱۳۳۳ش در شهر قمشه(شهرضا) در استان اصفهان به دنیا آمد. وی پس از اخذ دیپلم، به دانشسرای تربیت معلم اصفهان وارد شد و با اتمام تحصیل و خدمت سربازی، تدریس در مدارس شهرضا را آغاز کرد. محمد ابراهیم پس از پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل سپاه پاسداران انقلاب  اسلامی، به عضویت این نهاد انقلابی درآمد و در اوایل سال۱۳۵۹ برای دفع ناآرامی‌های پاوه راهی این شهر گردید. حاج همت، حدود دو سال در کردستان بود و در این مدت، بیش از بیست عملیات کوچک و بزرگ را فرماندهی کرد. وی از آن پس راهی جبهه‌های جنوب گردید و به فرماندهی تیپ محمدرسول‌الله(ص) رسید. حضور در عملیات بزرگ بیت‌المقدس و آزادسازی خرمشهر و فرماندهی عملیات‌های رمضان و مسلم بن عقیل نیز در این دوران روی داد. سرانجام سردار نامدار لشکر۲۷ محمدرسول‌الله(ص) در جریان عملیات بزرگ خیبر، در حالی که کمتر از سی سال داشت به معشوق حقیقی رسید و به لقاءالله پیوست. پیکر پاک این رادمرد بزرگ جبهه‌های حق علیه باطل پس از تشییعی با شکوه، در گلزار شهدای شهرستان شهرضا به خاک سپرده شد.

 

عملیات بزرگ بدر در هورالهویزه با رمز یافاطمه‌الزهرا(۱۳۶۳ش)

عملیات بزرگ بدر با رمز یا فاطمه‌الزهرا(س) از روز نوزدهم اسفند سال۱۳۶۳ در جبهه جنوب واقع در هورالهویزه در وسعت تقریبی۱۱۰۰ کیلومتر مربع با اهداف انهدام وسیع نیروهای دشمن و تصرف و تأمین هورالهویزه و کنترل جاده بصره- العماره و پاسخ به حملات دشمن به مناطق مسکونی ایران انجام گرفت و تا۲۶ اسفند به طول انجامید. نتایج عملیات بزرگ بدر: تلفات نیروی انسانی:۳۲۰۰ نفر اسیر، حدود۱۵۰۰۰ نفر کشته و زخمی؛ سایر نتایج: انهدام هفت لشکر دشمن و آزادسازی بخش دیگری از منطقه هورالهویزه به وسعت۸۰۰ کیلومتر مربں تجهیزات و امکانات: تانک و نفربر:۲۵۰ دستگاه انهدامی، هواپیما:۶ فروند انهدامی، هلیکوپتر:۴ فروند انهدامی، انواع توپ:۴۰ قبضه انهدامی،۵ قبضه اغتنامی، خودرو:۲۰۰ دستگاه انهدامی، رادار رازیت:۴ دستگاه اغتنامی. عملیات بدر علاوه بر آن که جایگاهی ویژه در ارتقاء و رشد ابعاد فکری و عملی سازمان رزم جمهـوری اسلامی در برداشت، دورنمایی را ترسیم کرد که بعدها، فتح فاو، بخشی از حاصل و ثمره آن بود. اما آن چه در عملیات، بدر برجستگی داشت عمدتاً عبارت بود از: تصمیم و عزم راسخ جمهوری اسلامی جهت تهاجم به دشمن و ادامه نبرد تحت هر شرایطی مبتنی بر رهنمودهای فرماندهی کل قوا و توانایی و جسارت در بهره‌گیری از تدابیر و راه‌کارهای جدید و درهم شکستن خطوط دفاعی دشمن در خط و عمق.

 

آغاز مجدد حملات وحشیانه موشکی متجاوزان بعثی عراق به تهران و شهرهای دیگر (۱۳۶۶ش)

در پی شکست‌های مکرر رژیم متجاوز عراق در جبهه‌های جنگ با ایران، ارتش رژیم بعثی عراق، مناطق مسکونی در شهرهای تهران، قم، اصفهان، شیراز و دیگر شهرهای ایران را مورد حمله موشک‌های دوربرد خود قرار داد. رژیم بعث از آغاز حمله نظامی به جمهوری اسلامی ایران، حملات موشکی به مناطق مسکونی شهرها و روستاهای ایران را آغاز کرده بود و موشک باران اسفند۱۳۶۶ چهارمین مرحله گسترده و شدید حمله به مناطق مسکونی محسوب می‌شد. استفاده عراق از موشک، در نوزدهم اسفند۱۳۶۶ و موشک‌باران تهران وجه تمایز مرحله چهارم جنگ شهرها با مراحل پیشین به شمار می‌رفت. حملات موشکی به تهران صرف نظر از موقعیت زمانی آن و اهداف عراق، از ابعاد دیگری نیز حایز اهمیت بود. تا پیش از این، توانایی عراق برای حمله موشکی به تهران به دلیل فقدام موشک‌های با برد لازم مورد تردید بود اما با کمک فنی غرب، برد این موشک‌ها افزایش یافت و این حمله به منزله افزایش فشار برای دستیابی به تحول سیاسی در روند جنگ بود. بر اثر این مرحله از حملات موشکی عراق به شهرهای ایران که حدود دو ماه به طول انجامید، صدها تن از غیر نظامیان که بیشتر آنان را زنان و کودکان تشکیل می‌دادند، شهید و مجروح شدند. رژیم عراق در جنایات خود بر ضد غیر نظامیان ایران، شیوه‌های گوناگونی را در پیش می‌گرفت که حمله به هواپیمای مسافربری، بمباران شیمیایی، حمله به کشتی‌های تجاری و تهاجم موشکی به شهرها  از آن جمله بود که مورد حمایت پنهان و آشکار ابر قدرت‌های شرق و غرب واقع می‌شد.

۲۰و۲۱و۲۲اسفند

 

برای این روز مناسبتی در تقویم جبهه ذخیره نشده است.

۲۳اسفند

شهادت حاج«عباس‌کریمی»فرمانده‌لشکر۲۷محمدرسول‌الله(ص) در جریان جنگ تحمیلی(۱۳۶۳ش)

سردار رشید اسلام، برادر حاج عباس کریمی در سال۱۳۳۶ش در یکی از روستاهای اطراف کاشان به دنیا آمد و پس از طی دوران تحصیل و اخذ دیپلم، به عووان درجه‌دار وارد ارتش شد. وی در دوران سربازی، اعلامیه‌های امام خمینی را مخفیانه تهیه می‌کرد و بین سربازان پخش می‌نمود. همزمان با تشکیل کمیته استقبال از امام، عباس کریمی نیز به این کمیته پیوست و جزو نیروهای انتظامی مراسم بود. پس از پیروزی انقلاب، شهید کریمی اولین کسی بود که برای تشکیل سپاه پاسداران در کاشان اقدام کرد و به عضویت رسمی آن درآمد. او در جریان غائله کردستان و فتنه عناصر ضدانقلاب راهی مریوان شد و در ریشه کنی این تحریکات نقشی فعال ایفا کرد. این شهید گرانقدر با آغاز جنگ تحمیلی به جبهه‌های نور علیه ظلمت شتافت و در عملیات‌های گوناگون سپاه، فرماندهی برخی از نیروهای جان برکف سپاه را به عهده گرفت. سردار عباس کریمی، پس از چندی به فرماندهی تیپ سوم سلمان از لشکر۲۷ محمدرسول‌الله منصوب گردید و تا عملیات بزرگ و غرورآفرین خیبر در این مسۆولیت انجام وظیفه کرد. باشهادت سردار رشید سپاه اسلام، شهید محمدابراهیم همت در عملیات خیبر، حاج عباس کریمی فرماندهی این لشکر را بر دوش کشید تا اینکه پس از جانفشانی‌های بسیار، در تاریخ۲۳ اسفند۱۳۶۳ش در عملیات غرورآفرین بدر در منطقه شرق رود دجله، عاشقانه به آرزوی دیرین خود رسید و شربت شهادت نوشید.

اولین اقدام تلافی‌جویانه جمهوری اسلامی‌ایران علیه موشک‌باران تهران(۱۳۶۳ش)

متعاقب تهدید عراق مبنی بر حمله موشکی به تهران و بمباران این شهر در اوایل زمستان۱۳۶۳، اقدام تلافی‌جویانه ایران در برابر رژیم بعث عراق، با پرتاب سیزده موشک به شهرهای بغداد و کرکوک شکل گرفت و موجبات وحشت دشمن و پشتیبانان غربی‌اش گردید. عراقی‌ها پس از وقوع چهار انفجار در بغداد، همچنان اصابت موشک به این شهر را تکذیب می‌کردند و این انفجارها را حاصل اقدامات خرابکارانه داخلی اعلام می‌نمودند. اما وقوع انفجارهای پی‌در‌پی در بغداد و سردرگمی مقامات عراق، اوضاع را در این شهر دستخوش تغییر کرد و دیپلمات‌های غربی ساکن در بغداد را در هراس و نگرانی فرو برد. این حملات که تا چند ماه ادامه یافت، وضعیت ناهنجاری را برای عـراقی‌ها  در شهر بغداد به وجود آورد و علاوه بر آن، به همت نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سیستم موشکی زمین به هوا برای دفاع از تهران در برابر هواپیماهای عراقی تقویت شد.

 

عملیات والفجر۱۰ در منطقه حلبچه(۱۳۶۶ش)

عملیات والفجر۱۰ از بامداد۲۳ اسفند۱۳۶۶ با رمز مقدس یا رسول‌الله(ص) توسط دلیرمردان سپاه اسلام و در منطقه حلبچه، با هدف آزادسازی بخش وسیعی از استان سلیمانیه و انهدام ماشین جنگی دشمن در پنج مرحله به اجرا گذاشته شد. این عملیات زمانی صورت گرفت که شهرهای مختلف ایران، به شدت از سوی دشمن بمباران می‌شد و عملیات مقابله به مثل نیز با قاطعیت  از طرف جمهوری اسلامی انجام می‌شد. نتایج این عملیات عبارتند از: تلفات نیروی انسانی دشمن:۶۰۰۰ نفر اسیر،۱۱۰۰۰ نفر کشته و زخمی؛ سایر نتایج: به تصرف درآمدن ۱۲۰ کیلومتر مربع شامل بخشی از استان سلیمانیه عراق و موسوم به دشت‌زور شامل شهرهای حلبچه، دوحیله و خورمال؛ تجهیزات و امکانات: تانک و نفربر:۴۵۰ دستگاه انهدامی،۹۰ دستگاه  اغتنـامی، توپخـانه صحـرایی:۶۰ قبضـه انهدامی،۱۰۰ قبضه اغتنامی، دستگاه مهندسی:۱۳ دستگاه انهدامی،۱۵ دستگاه اغتنامی، خودرو:۲۳۰ دستگاه انهدامی،۸۰۰ دستگاه اغتنامی، هواپیما:۱۰ فروند انهدامی؛ هلیکوپتر:۱ فروند انهدامی. واکنش رسانه‌های خبری و کارشناسان و تحلیل‌گران محافل سیاسی- نظامی نسبت به عملیات والفجر۱۰ در فضای ناشی از حملات موشکی عراق به تهران انجام گرفت. ابعاد و تبعات موشک باران تهران که برای نخستین‌بار انجام می‌گرفت، قبل از عملیات والفجر۱۰ در کانون توجهات قرار داشت ولی نتایج درخشان این عملیات، اعجاب و تحسین رسانه‌های خبری دنیا را برانگیخت. البته این عملیات بیشتر بدان جهت مورد توجه قرار گرفت که شهر کردنشین حلبچه، دو روز بعد، در ۲۵ اسفند۱۳۶۶ هدف سلاح‌های مرگبار شیمیایی قرار گرفت و هزاران نفر از کردهای ساکن آن را به کام مرگ فرستاد.

 

آغاز عملیات بیت‌المقدس۳ توسط سپاه(۱۳۶۶ش)

عملیات بیت‌‌المقدس۳ با رمز مقدس یا موسی بن جعفر(ع) در منطقه عمومی استان سلیمانیه عراق توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و با هدف آزادسازی ارتفاعات شمال سلیمانیه و پاسخ به شـرارت‌های عـراق در بمبـاران منـاطـق مسکونی صورت گرفت. در این عملیات که در دو مرحله انجام شد، علاوه بر انهدام مقدار قابل توجهی ادوات سنگین و نیمه سنگین دشمن، تعداد۱۱۰۰ تن از نفـرات دشمن کشتـه و زخمی و تعـداد هشتاد تن از آنها به اسارت نیروهای اسلام درآمدند. همچنین علاوه بر ساقط کردن یک فروند هواپیما و انهدام یک تیپ پیاده دشمن، ارتفاعات و مناطق مورد نظر به دست رزمندگان اسلام افتاد.


منبع: سبکبالان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا